South Kitsap School District
SKSD
Last updated:
3/28/2024 2:38 pm
Calendar
Facility Rentals
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2017
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
26
8:00a
BG - PTSO Book Fair
1:00p
SK Dance Team - practice
2:00p
Pool Party Rental - Lea
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Basketball - open gym
27
Elementary Conferences
Conferences begin
TBD
PTSO Book Fair
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
8:00a
BG - PTSO Book Fair
8:00a
Discovery Smarter Balanced Testing
9:00a
MAN Book Fair
9:00a
SS PTA Book Fair
12:00p
JS Conference Week-No Conferences Today-Full Day of School
12:40p
SC Conference Camp
1:00p
MAN PTSO Movie Matinee - Moana
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
4:00p
SK Baseball (C team) vs. Sumner
4:00p
SK Fastpitch (JV) @ Bellarmine Prep
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Bellarmine Prep
4:30p
PSSC Swim Practice
5:45p
Boy Scouts
6:30p
MW SPRING INSTRUMENTAL CONCERT
6:30p
Orchestra Concert
6:30p
PM Group Lessons
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
SK Baseball (V) @ Puyallup
7:00p
Water Aerobics
28
Elementary Conferences
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:00a
BG - PTSO Book Fair
8:00a
Discovery Smarter Balanced Testing
9:00a
MAN Book Fair
9:00a
SS PTA Book Fair
11:00a
Mr. SK
11:00a
SK Track & Field - practice
12:00p
JS Conference Week-Early Dismissal @ 11:25
12:10p
MR PTA Moana Movie Event
12:40p
SC Conference Camp
1:30p
Classified Staff Prof. Development
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Olympia
3:30p
SK Girls Tennis vs. Curtis (V/JV)
4:00p
SK Baseball (C team) @ Graham Kapowsin- Frontier MS
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Olympia
4:00p
SK Girls Water Polo vs. Lincoln
4:30p
PSSC Swim Practice
5:15p
SK Boys Soccer (JV) @ Olympia
5:30p
SK Boys Lacrosse (JV) vs. Gig Harbor
6:00p
SK Boys Basketball - open gym
6:30p
PM Group Lessons
6:30p
SK Baseball (V) @ Olympia
7:15p
SK Boys Soccer (V) @ Olympia
7:30p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Gig Harbor
29
Elementary Conferences
JS Job Shadow Day
6:00a
AM Lap Swim
7:50a
MR Foreign Language for Youth Spanish Class
8:00a
BG - PTSO Book Fair
8:00a
Discovery Smarter Balanced Testing
8:45a
OH IB Assembly K-2
9:00a
MAN Book Fair
9:00a
SS PTA Book Fair
9:25a
OH IB Assembly 3-4
10:05a
OH IB Assembly 5-6
11:00a
SK Track & Field - practice
12:00p
JS Conference Week-No Conferences Today-Early Dismissal @ 11:25
12:00p
MAN PTSO Movie Matinee - SING
12:40p
SC Conference Camp
1:00p
First Aid CPR Training
1:30p
Classified Staff Prof. Development
2:00p
High School Conference Set Up
2:00p
Pike Place Fish Professional Development
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:30p
SK Girls Tennis vs. Vashon (V/JV)
4:00p
SK Baseball (C team) vs. Gig Harbor
4:00p
SK Boys Lacrosse - Practice
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Stadium
4:30p
PM Private Lesson Registration Spring#1
4:30p
PSSC Swim Practice
4:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Bellarmine Prep
5:00p
Blue Forge Productions
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
PM Private Lessons
6:30p
Wrestling Banquet
7:00p
Water Aerobics
30
Elementary Conferences
High School Conferences
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
8:00a
BG - PTSO Book Fair
8:00a
Discovery Smarter Balanced Testing
9:00a
MAN Book Fair
9:00a
SS PTA Book Fair
12:00p
JS Conference Week-Early Dismissal @ 11:25
12:40p
SC Conference Camp
1:30p
Classified Staff Prof. Development
1:30p
Special Education Inservice
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:30p
SK Girls Water Polo @ Bainbridge
3:30p
SK Track & Field @ Bellarmine Prep
4:00p
HC Girl Scouts Meetings
4:00p
OH Outreach Concert at Park Vista - Strings
4:00p
SK Baseball (C team) vs. Bethel
4:00p
SK Baseball (JV) @ Bellarmine Prep
4:00p
SK Baseball (V) @ Bellarmine Prep
4:00p
SK Fastpitch (JV) @ Puyallup
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Puyallup
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (JV) vs. Bellarmine Prep
6:15p
PM Group Lesson Registration Spring#1
6:30p
PM Group Lessons
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
SK Boys Soccer (V) vs. Bellarmine Prep
31
Elementary Conferences
SK Dance Team - US Nationals
TBD
PTSO Book Fair
6:00a
AM Lap Swim
6:00a
SK Track & Field - practice
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:00a
BG - PTSO Book Fair
8:00a
Discovery Smarter Balanced Testing
9:20a
MAN Terrific Kid Assembly
11:00a
SK Baseball - Practice
12:00p
Conferences end
12:00p
JS Conference Week-No Conferences Today-Early Dismissal @ 11:25
12:40p
SC Conference Camp
1:30p
Classified Staff Prof. Development
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
4:30p
PSSC Swim Practice
5:30p
SK Boys Lacrosse (JV) @ NK
6:30p
General Recreation Swim
7:30p
SK Boys Lacrosse (V) @ NK
1
SK Dance Team - US Nationals
7:00a
DRS Retirement Seminar
7:00a
SK Baseball - Practice
8:00a
SK Crew - Husky Open
9:00a
SK Boys Lacrosse - practice
9:30a
RPEC Table at DRS Event
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
4:00p
Pool Party Rental - Linne
5:30p
SK Boys Soccer (JV) @ Rogers
6:30p
General Recreation Swim
7:30p
SK Boys Soccer (V) @ Rogers
2
12:00p
Suquamish Ravens Lacrosse (community)
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Basketball - open gym
3
Spring Break
6:00a
AM Lap Swim
7:00a
SK Baseball - Practice
7:00a
SK Crew - Spring Break Training
12:30p
SK Boys Soccer (JV) - practice
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
SK Crew - Spring Break Training
4:00p
SK Baseball (C team) @ Bonney Lake
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Rogers
4:00p
SK Fastpitch (JV) vs. Olympia
4:00p
SK Fastpitch (V) @ Olympia
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Lacrosse - practice
5:45p
Boy Scouts
6:30p
PM Long Course Lap Lanes
7:00p
SK Baseball (V) @ Rogers
7:00p
Water Aerobics
4
Spring Break
6:00a
AM Lap Swim
7:00a
SK Baseball - Practice
7:00a
SK Crew - Spring Break Training
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
9:00a
SK Band
12:30p
SK Boys Soccer (JV) - practice
2:15p
SKHS D&D Club
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Crew - Spring Break Training
4:00p
SK Baseball (C team) @ Gig Harbor
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Emerald Ridge
4:00p
SK Baseball (V) @ Emerald Ridge
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Lacrosse - practice
5
Spring Break
6:00a
AM Lap Swim
7:00a
SK Baseball - Practice
7:00a
SK Crew - Spring Break Training
7:50a
MR Foreign Language for Youth Spanish Class
12:30p
SK Boys Soccer (JV) - practice
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
SK Boys Soccer (V) - practice
3:00p
SK Crew - Spring Break Training
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
Blue Forge Productions
5:00p
SK Boys Lacrosse - practice
6:00p
Board Meeting
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
Water Aerobics
6
Spring Break
6:00a
AM Lap Swim
7:00a
SK Baseball - Practice
7:00a
SK Crew - Spring Break Training
9:00a
SK Band
12:30p
SK Boys Soccer (JV) - practice
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Soccer (V) - practice
3:00p
SK Crew - Spring Break Training
4:00p
HC Girl Scouts Meetings
4:00p
SK Baseball (V) @ Curtis
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Lacrosse - practice
7
Spring Break
6:00a
AM Lap Swim
7:00a
SK Baseball - Practice
7:00a
SK Crew - Spring Break Training
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
10:00a
SK Baseball - team/individual photos
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
SK Crew - Spring Break Training
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Lacrosse - practice
5:30p
SK Boys Soccer (JV) @ Curtis
6:30p
General Recreation Swim
7:30p
SK Boys Soccer (V) @ Curtis
8
PSSC Swim Meet
7:00a
SK Baseball - Practice
8:00a
SK Crew - Lake Stevens Spring Sprints Invite
9:00a
SK Boys Lacrosse - practice
11:00a
SK Baseball (JV) @ Newport
2:00p
SK Baseball (V) @ Newport
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
9
PSSC Swim Meet
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Basketball - open gym
10
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Advanced Elementary Band and Orchestra
2:10p
Animee Club Karaoke Night
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
OH - After School Reading Program (closed group)
3:15p
OH Beginning Strings
3:30p
SK Baseball (JV) vs. Graham Kapowsin (+5 innings)
4:00p
SK Baseball (C team) @ Graham Kapowsin
4:00p
SK Baseball (V) @ Graham Kapowsin
4:30p
PSSC Swim Practice
4:30p
READY! Informational Orientation
5:45p
Boy Scouts
6:30p
PM Long Course Lap Lanes
7:00p
Water Aerobics
11
Class Picture Day
SC Spring School Class Pictures
SC Spring School Club Pictures
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:50a
OH 6th Grade to meet with MW Counselors
2:00p
SC Rhythm Keepers
2:15p
SKHS D&D Club
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:35p
OH Staff Meeting
4:00p
MAN PTSO Meeting
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Sumner
4:00p
SK Baseball (V) @ Sumner
4:00p
SK Fastpitch (C team) vs. Shelton
4:00p
SK Fastpitch (JV) vs. Curtis
4:00p
SK Fastpitch (V) @ Curtis
4:00p
SK Girls Water Polo vs. Peninsula
4:00p
SK Volleyball - open gym
4:30p
Mr. SK Rehearsal
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (JV) vs. Graham Kapowsin
5:30p
SK Cheer - practice
6:00p
BG Camp Chaperone Meeting
6:00p
SK Boys Basketball - open gym
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
SC PTSO Meeting
7:00p
SK Boys Soccer (V) vs. Graham Kapowsin
12
Josten's Gap and Gown Deliver - shipping and receiving
6:00a
AM Lap Swim
7:00a
Merilo's Classes in stage 2
7:00a
Orchestra Contest
7:50a
MR Foreign Language for Youth Spanish Class
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:45a
SC First Day of Arts4Learning 1/2 grade
9:00a
National Letter of Intent - Spring Signing Day
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
2:30p
MR Mullenix in Motion Kickoff Assembly
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:15p
OH After School Reading Program (Closed Group)
3:30p
SK Baseball (C team) vs. Peninsula
3:30p
SK Girls Tennis @ Yelm (V/JV)
4:00p
SK Boys Lacrosse - Practice
4:00p
SK Fastpitch (JV) @ Sumner
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Sumner
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
Board Meeting
5:00p
MR McTakeover for Mullenix in Motion (Sedgwick McDonald's)
5:30p
OH SOAR Informational Meeting
5:30p
SK Cheer - practice
5:30p
SK Girls Lacrosse @ Olympia
6:00p
MR PTA Board Meeting
6:00p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Sequim
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
PM Private Lessons Spring#1
7:00p
Water Aerobics
13
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
8:30a
OH Stuff The Bus!
9:00a
BG Bear-A-Thon Assembly
10:00a
Josten's Gap and Gown
11:00a
JS ASB Elections
12:15p
ASVAB
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:30p
SK Fastpitch (JV) @ Graham Kapowsin - DH
3:30p
SK Fastpitch (V) vs. Graham Kapowsin - DH
3:30p
SK Girls Tennis vs. Bellarmine Prep (V/JV)
4:00p
HC Girl Scouts Meetings
4:00p
SK Volleyball - open gym
4:30p
OH Ready for K! Orientation
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Girls Water Polo vs. Foss
5:30p
SK Cheer - practice
5:30p
SKHS Band Booster Meeting
6:00p
IB Family NIght
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Olympia
14
TBD
PTSO Free Family Movie Night
6:00a
AM Lap Swim
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:50a
OH 5th Grade meet with MW Counselors
9:05a
MR Concert performed by JSJH for 4th, 5th, 6th graders
12:00p
OH Kindergarten Activity
2:25p
JS PE Makeup
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
SK Girls Water Polo @ Rogers
3:15p
OH 2nd Year Strings
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (JV) @ Sumner
5:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Sumner
5:30p
SS Movie Night
6:00p
Mr. SK
6:30p
General Recreation Swim
7:00p
SK Baseball (JV) @ Puyallup
7:00p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Orting
7:00p
SK Boys Soccer (V) @ Sumner
8:00p
Sophomore Class Laser Tag and Video Game evening
15
7:00a
SK Baseball - Practice
8:30a
OH Stuff The Bus!
9:00a
SK Boys Lacrosse - practice
10:00a
BISC Long Course Practice
12:00p
SK Baseball (C team) vs NK - Double Header
12:00p
Suquamish Ravens Mens Lacrosse (community)
2:00p
Kitsap Storm Football (community) - Wounded Warrior Project Game
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
6:30p
General Recreation Swim
16
Easter
8:30a
OH Stuff The Bus!
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Basketball - open gym
17
BG - NO GYM USE
JS Future 8th Grade Registration, ELA Classes
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:30a
BG Military Child Appreciation
7:30a
OH Safety Committee Meeting
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
8:30a
OH Stuff The Bus!
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
JS Track vs. Curtis @SKHS
3:15p
MW Track vs. Mt. View @SKHS
3:15p
OH After School Reading Program (Closed Group)
3:15p
OH Beginning Strings
3:20p
OH Girls' and Boys' Volleyball
3:30p
OH PTSO General Meeting
3:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Kentridge
3:30p
SK Fastpitch (JV) @ Graham Kapowsin - DH
3:30p
SK Fastpitch (V) vs. Graham Kapowsin - DH
3:30p
SK Girls Tennis vs. Bellarmine Prep (V/JV)
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
OH Biz Town volunteer training
5:00p
SK Cheer Clinic (Open to current 8-11th graders)
5:45p
Boy Scouts
6:00p
SG Family Fun Night - Math Night
6:30p
PM Long Course Lap Lanes
7:00p
Water Aerobics
18
BG - NO GYM USE
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:00a
OH Title Staff to Green Mountain Elementary
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:45a
OH 3rd Grade to NW Trek
9:15a
OH 4th Grade Field Trip to Admiral Theater
12:00p
JS Future 6th & 7th Grade Registration , All Feeder Elementaries
2:00p
SC Rhythm Keepers
2:15p
SKHS D&D Club
2:20p
JS "Project K Community Service Club"
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:30p
SK Baseball (C team) @ Sumner
3:30p
SK Girls Tennis vs. Bellarmine Prep (V/JV)
4:00p
SK Fastpitch (C team) @ Rogers
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Rogers
4:00p
SK Volleyball - open gym
4:15p
SKEA Building Rep Meeting - 45 guests
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
BG - PTSO Meeting
5:00p
SK Cheer Clinic (Open to current 8-11th graders)
6:00p
JS 7th Grade National Junior Honor Society Ceremony
6:00p
SG Family Fun Night - Story Hour
6:00p
SK Boys Basketball - open gym
6:00p
SK Fastpitch (JV) @ Rogers
6:00p
SK Girls Water Polo @ Wilson
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
OH Masonic Teacher Awards
7:00p
SK Baseball (V) @ Puyallup
7:00p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Vashon
9:05p
MAN Class Pictures
19
BG - NO GYM USE
6:00a
AM Lap Swim
7:50a
MR Foreign Language for Youth Spanish Class
8:00a
BG Camp Seymour - 5th Grade
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:45a
SC Arts4Learning 1/2 grade
10:30a
ROTC class
10:35a
JS Future 6th & 7th Grade Registration , All Feeder Elementaries
12:00p
JS Future 6th & 7th Grade Registration , All Feeder Elementaries
12:30p
Track fundraiser organization
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
9th Grade Orchestra Rehearsal
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:15p
OH After School Reading Program (closed group)
3:30p
SK Baseball (C team) vs. Graham Kapowsin
3:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Rogers
3:30p
SK Fastpitch (V) @ Emerald Ridge
3:30p
SK Girls Tennis @ Puyallup (V)
3:30p
SK Girls Tennis vs. Puyallup (JV)
4:00p
SK Baseball (JV) @ Olympia
4:00p
SK Baseball (V) @ Olympia
4:00p
SK Boys Lacrosse - Practice
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
Blue Forge Productions
5:00p
Board Meeting at Discovery Alternative
5:00p
SK Cheer Clinic (Open to current 8-11th graders)
5:30p
SK Fastpitch (JV) @ Emerald Ridge
6:00p
JS 8th & 9th Grade National Junior Honor Society Ceremony
6:00p
SG Family Fun Night Art
6:30p
BG Incoming 6th Grade Parent Meeting at Cedar Heights Middle School
6:30p
Incoming 6th Grade Welcome to Cedar Family Night - Rescheduled
6:30p
OH CHMS Incoming 5th & 6th Grade Parent Night
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
PM Private Lessons Spring#1
7:00p
SK Girls Lacrosse vs. Rogers
7:00p
Water Aerobics
20
BG - NO GYM USE
BG Camp Seymour - 5th Grade
TBD
SG PTA Skating Party
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
8:30a
OH Stuff The Bus!
12:00p
JS Future 6th & 7th Grade Registration , All Feeder Elementaries
1:00p
OC Presentation
2:00p
Graduation Auditions
2:20p
JS ASB Speeches and Elections During Advisory
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:15p
CH Track @ CK
3:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Puyallup
3:30p
SK Girls Tennis vs. Graham Kapowsin (JV)
3:30p
SK Girls Tennis vs. Graham Kapowsin (V)
3:30p
SK Track & Field @ Olympia/Emerald Ridge
3:45p
OH Tech Thursday
4:00p
HC Girl Scouts Meetings
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Gig Harbor
4:00p
SK Fastpitch (JV) @ Sumner
4:00p
SK Girls Water Polo vs. Auburn
4:00p
SK Volleyball - open gym
4:30p
PSSC Swim Practice
4:30p
READY! Facilitator Meeting
5:00p
Blue Forge Productions
5:00p
Engineering Night
5:30p
SK Boys Soccer (JV) @ Puyallup
6:00p
SG Family Fun Night Open Gym
6:30p
MAN Kindergarten Open House
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
SKHS PTSA
7:30p
SK Boys Lacrosse (V) vs. NK
7:30p
SK Boys Soccer (V) @ Puyallup
21
BG - NO GYM USE
12:00a
BG Camp Seymour - 5th Grade
6:00a
AM Lap Swim
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
7:55a
OH 4th Grade Fieldtrip to Biz Town
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:50a
MR Eagle Assembly - 1st grade performs
12:00p
JS Future 6th & 7th Grade Registration , All Feeder Elementaries
2:25p
JS PE Makeup
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:30p
SK Girls Tennis vs. Curtis (V/JV)
4:00p
SK Baseball (C team) @ Bethel
4:00p
SK Baseball (JV) @ Bellarmine Prep
4:00p
SK Baseball (V) @ Bellarmine Prep
4:00p
SK Fastpitch (JV) vs. Puyallup
4:00p
SK Fastpitch (V) @ Puyallup
4:30p
MR Mullenix in Motion
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (C team) vs. River Ridge HS
6:00p
HC PTA Movie Night
6:00p
SG Family Fun Night - Science
6:30p
General Recreation Swim
6:30p
SKHS Improv Night
22
7:00a
SK Baseball - Practice
8:30a
OH Stuff The Bus!
9:00a
SC Spring Fling & Bobcat Bolt
9:00a
SK Boys Lacrosse - practice
9:00a
SK Track & Field - Eason Invite
10:00a
STEM SHOWCASE 2017
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Baseball (V) vs. Gig Harbor @ Cheney
3:00p
SK Boys Soccer (C team) vs. Olympia
3:00p
SKHS Senate Dance Fitness Fundraiser
5:00p
SK Boys Soccer (JV) vs. Olympia
6:30p
General Recreation Swim
7:00p
SK Boys Soccer (V) vs. Olympia
23
8:30a
OH Stuff The Bus!
2:00p
SK Soccer Club (community)
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Basketball - open gym
24
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
8:30a
OH Stuff The Bus!
9:30a
OH 2nd Grade FT to Theler Wetlands
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
OH After School Reading Program (Closed Group)
3:15p
OH Beginning Strings
3:20p
OH Girls' and Boys' Volleyball
3:30p
SK Girls Tennis vs. Olympia (V/JV)
4:00p
SK Fastpitch (C team) @ Shelton
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Sumner
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (C team) vs. Rogers
5:45p
Boy Scouts
6:00p
SK Girls Lacrosse @ Vashon
6:30p
PM Long Course Lap Lanes
7:00p
Water Aerobics
25
TBD
SK Baseball (JV) @ Rogers
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:30a
OH Stuff The Bus!
10:15a
MOVin 92.5
2:00p
SC Rhythm Keepers
2:00p
SK Choir rehearsal
2:15p
SKHS D&D Club
2:20p
JS "Project K Community Service Club"
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
2:45p
SK Boys Soccer (JV) @ Bellarmine Prep
2:45p
SK Boys Soccer (V) @ Bellarmine Prep
3:15p
CH Track vs. McMurray
3:15p
JS Track @ Fairview
3:30p
SK Girls Tennis @ Puyallup (V)
3:30p
SK Girls Tennis vs. Puyallup (JV)
3:35p
OH Staff Meeting
4:00p
SK Baseball (C team) vs. Bonney Lake
4:00p
SK Fastpitch (JV) @ Olympia
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Olympia
4:00p
SK Girls Water Polo vs. Gig Harbor
4:00p
SK Volleyball - open gym
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (C team) vs. Bellarmine Prep
5:30p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Klahowya
6:00p
BG Music Concert - 1st & 2nd Grade
6:00p
SK Boys Basketball - open gym
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
MR Cub Scout Pack 4528 Meeting
7:00p
SK Baseball (V) @ Rogers
26
12:00a
OH 6th Grade ELA CAT
6:00a
AM Lap Swim
7:50a
MR Foreign Language for Youth Spanish Class
8:30a
OH Stuff The Bus!
8:45a
SC Arts4Learning 1/2 grade
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
Talent Show Dress Rehersal
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:15p
OH After School Reading Program (Closed Group)
3:30p
SK Fastpitch (JV) vs. Bellarmine Prep
3:30p
SK Girls Tennis @ Emerald Ridge (V)
3:30p
SK Girls Tennis vs. Emerald Ridge (JV)
3:30p
SK Track & Field @ Curtis/GK
4:00p
SK Baseball (C team) @ Gig Harbor
4:00p
SK Baseball (V) @ Emerald Ridge
4:00p
SK Boys Lacrosse - Practice
4:00p
SK Girls Water Polo vs. Kentridge
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Fastpitch (V) @ Bellarmine Prep
6:00p
SK Track & Field Club (community) - Preseason Meeting
6:30p
OH SOAR New Student Orientation
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
PM Private Lessons Spring#1
7:00p
Water Aerobics
7:30p
SK Boys Lacrosse (V) vs. Peninsula
27
12:00a
OH 6th Grade ELA CAT
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
8:30a
OH Stuff The Bus!
1:00p
SK Band/ Tri-County Honor Band Performance
2:15p
Accuplacer - computers
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:15p
CH Track @ Curtis
3:15p
JS Track @ Ridgetop
3:15p
MW Track @ Ridgetop
3:30p
SK Baseball (C team) @ Gig Harbor
3:30p
SK Baseball (V) @ Emerald Ridge
3:30p
SK Girls Tennis @ Rogers (V)
3:30p
SK Girls Tennis vs. Rogers (JV)
3:45p
Volleyball Practice
4:00p
HC Girl Scouts Meetings
4:00p
SK Fastpitch (C team) vs. Shelton
4:00p
SK Volleyball - open gym
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
Blue Forge Productions
5:30p
OH Bingo for Books
5:30p
SK Baseball (JV) @ Emerald Ridge
6:00p
CH Talent Show
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
SG Skateland Party
6:30p
SK Girls Water Polo @ Lakes
7:00p
SK Girls Lacrosse vs. NK
28
TBD
SG Awards Assemblies
6:00a
AM Lap Swim
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
9:30a
MR 5th/6th Camp Seymour make-up day
2:25p
JS PE Makeup
2:30p
Bobcat Assembly
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
2:30p
SK Baseball (JV) @ Curtis
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:30p
BG - PTSO Beautify Burley
3:30p
SK Track & Field (JV only) @ Gig Harbor
4:00p
SK Fastpitch (JV) vs. Sumner
4:00p
SK Fastpitch (V) @ Sumner
4:30p
MR Mullenix in Motion
4:30p
PSSC Swim Practice
4:30p
SK Baseball (V) @ Curtis (SENIOR GAME)
5:00p
SK Boys Soccer (JV) vs. Rogers
6:00p
CH Talent Show
6:00p
SC PTSO Family Movie Night
6:30p
General Recreation Swim
7:00p
SK Boys Soccer (V) vs. Rogers
29
7:00a
SK Baseball - Practice
9:00a
SK Boys Lacrosse - practice
9:00a
SK Track & Field @ Shelton
9:30a
READY! Parent Session
9:30a
READY! for Kindergarten
10:00a
BISC Long Course Practice
12:00p
Pool Party Rental - Lindsey
12:30p
Kitsap Youth Lacrosse (community)
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Lacrosse @ Bellevue
6:30p
General Recreation Swim
7:00p
SK Baseball (JV) @ Puyallup
30
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
5:00p
SK Girls Basketball - open gym
1
OH 3rd Grade ELA PT
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
12:00p
OH After School Reading Program (closed group)
12:00p
SK Eastern Little League @ MW (Kent Hassebrock)
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
SK Girls Basketball - open gym
3:15p
OH Beginning Strings
3:20p
OH Girls' and Boys' Volleyball
3:30p
SK Fastpitch (V) @ Emerald Ridge
3:30p
SK Girls Tennis vs. Sumner (V/JV)
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
SK Boys Soccer (C team) @ Bremerton
5:30p
MW-SKYAA
5:30p
SK Fastpitch (JV) @ Emerald Ridge
5:45p
Boy Scouts
6:00p
MW-SOUTH KITSAP EASTERN LITTLE LEAGUE MTG. (Kent Hassebrock)
6:00p
SK Girls Lacrosse @ North Olympic
6:30p
PM Long Course Lap Lanes
7:00p
Water Aerobics
2
12:00a
OH 3rd Grade ELA PT
5:15a
SK Baseball practice
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:30a
Staff Appreciation Week
9:30a
JS 8th and 9th Grade Class Panoramic Pictures
2:00p
SC Rhythm Keepers
2:15p
SKHS D&D Club
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:15p
CH Track vs. Hawkins
3:15p
MW Track vs. Curtis @ SKHS
3:30p
SK Boys Soccer (C team) @ Emerald Ridge
3:30p
SK Fastpitch (C team) vs. GK - DH
3:30p
SK Girls Tennis @ Emerald Ridge (V)
3:30p
SK Girls Tennis vs. Emerald Ridge (JV)
3:45p
Volleyball Practice
4:00p
SK Baseball (C team) vs. Sumner
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Curtis
4:00p
SK Girls Water Polo @ Lincoln
4:30p
PSSC Swim Practice
4:30p
SK Volleyball - open gym
5:00p
SK Girls Lacrosse @ GK
5:30p
MW-SKYAA
5:30p
READY! Parent Session
5:30p
READY! for Kindergarten
5:30p
SC Kindergarten Roundup
5:30p
SK Boys Soccer (JV) @ Emerald Ridge
6:00p
SK Boys Basketball - open gym
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
7:30p
SK Boys Lacrosse (V) @ Peninsula
7:30p
SK Boys Soccer (V) @ Emerald Ridge
3
12:00a
OH 6th Grade ELA PT
3:15a
OH After School Reading Program (closed group)
6:00a
AM Lap Swim
7:50a
MR Foreign Language for Youth Spanish Class
8:45a
SC Arts4Learning 1/2 grade
2:15p
IB Diploma Meeting - south end
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
9th Grade Orchestra Rehearsal
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:00p
SK Girls Basketball - open gym
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:30p
SK Baseball (C team) vs. Graham Kapowsin
3:30p
SK Girls Tennis vs. Vashon (V)
4:00p
SK Boys Lacrosse - Practice
4:00p
SK Fastpitch (JV) @ Curtis
4:00p
SK Fastpitch (V) vs. Curtis
4:30p
PM Private Lesson Registration Spring#2
4:30p
PSSC Swim Practice
5:00p
Blue Forge Productions
5:00p
Board Meeting
5:30p
MW-SKYAA
6:00p
SG Kindergarten Round up
6:30p
PM Lap Lanes
6:30p
PM Private Lessons Spring#1
7:00p
Water Aerobics
4
12:00a
OH 6th Grade ELA PT
3:15a
OH Girls On The Run
6:00a
AM Lap Swim
7:35a
OH Shiver of Sharks
7:55a
JS Elementary Band 6th Grade
8:30a
OH Life Skills Practice Test Math and ELA
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:30p
BG PTSO Bear-A-Thon
3:30p
SK Girls Tennis vs. Sumner (V/JV)
3:45p
Volleyball Practice
4:00p
HC Girl Scouts Meetings
4:00p
SK Baseball (C team) @ Shelton
4:00p
SK Baseball (JV) vs. Gig Harbor
4:00p
SK Girls Water Polo vs. Bainbridge
4:30p
PSSC Swim Practice
4:30p
SK Volleyball - open gym
5:00p
SK Boys Soccer (JV) vs. Curtis
5:00p
SK Soccer (C team) @ Sequim
5:30p
READY! Parent Session
5:30p
READY! for Kindergarten
6:30p
Harlem Wizards Basketball Game (PTSA Fundraiser)
6:30p
PM Group Lesson Spring#1
6:30p
PM Lap Lanes
7:00p
SK Boys Soccer (V) vs. Curtis (SENIOR NIGHT)
5
6:00a
AM Lap Swim
7:55a
JS Beginning Elementary Band and Orchestra
8:30a
OH 5th Grade ELA CAT
8:30a
SC Breakfast with Mr. Riley
12:00p
SC Book Fair
2:25p
JS PE Makeup
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
3:00p
SK Boys Basketball - open gym
3:15p
JS Track vs. MW Track @ CEDAR
3:15p
OH 2nd Year Strings
3:30p
SK Baseball (C team) @ Peninsula
3:30p
SK Baseball (JV) @ Kentwood
3:30p
SK Track & Field vs. CK
4:00p
SK Baseball (V) @ Kentwood
4:00p
SK Fastpitch (JV) vs. Puyallup
4:30p
PSSC Swim Practice
5:30p
SK Boys Lacrosse (V) @ Klahowya
6:00p
HC PTA Movie Night
6:00p
MAN PTSO Bingo Family Event
6:30p
General Recreation Swim
7:00p
SC PTSO Meeting
7:30p
SKHS Spring Play: Lord of the Flies
6
7:00a
SK Baseball - Practice
7:30a
SK Crew - Vancouver Lake Scrimmage
8:00a
PSSA Swim Trials
9:00a
Get Fit Port Orchard!
9:00a
SK Boys Lacrosse - practice
9:00a
Stuff the Bus Food Drive
9:30a
READY! for Kindergarten
11:00a
Suquamish Ravens Lacrosse (community)
1:00p
SK Baseball (V) vs. Kentridge @ Auburn Mt.View
2:30p
Discovery Boys and Girls Club
6:30p
General Recreation Swim
7:30p
SKHS Spring Play: Lord of the Flies